Shopping at the supermarkets and how to avoid the expensive traps

by newintstudents


As part of our Health and Human development series
Students are you really pushed for money? Need to pay that rent soon? Well here’s a few ways of saving some pennies.

image courtesy of customwealth.com.au

1) Salads and hams
Buy them at the deli not pre packaged. Prepackaged is much more expensive and you are paying for the packaging. Some of the stuff in there you might not need, so in the end you might be wasting a lot of food.
A small tub of salad is $4 (fork provided in some cases). Ham and olives and cheeses are a lot cheaper to buy at the deli.

2) Buy premade meals occassionally.
Don’t buy them for everyday of the week. They are expensive at $6-$8 per pack and if you are in uni five days a week then that will be $30-$40 a week. They are not good for your waistline.

Instead if you are really pushed for time during the weekdays do a big cook up on Sunday and freeze some meals for the week.

3) Use specials when you really really need to
Not when you want to. ie: 2 big packs of chocolate for $5. If you are living alone you won’t need this as 2 big packs is way too much for just one person. You are wasting money this way.

But if you do see a special like $1 for a can of tuna or $1 for baked beans/other canned veggies and fruits then that’s a good deal that can save lots.

4) Most importantly – write a list of the goods that you need. Not only that it will save time at the supermarket, it will also save money. You don’t buy things that you don’t need and you won’t forget those that you will need.

5) Buy fruits and vegetables in season. That way they are more flavoursome and less expensive.  In winter if there are no blueberries or raspberries to make smoothies you could always use frozen blueberries/berries. Its about $4-$5 a pack and when used sparingly you could get many uses out of it.

Advertisements